BIBLIOTEKA
Klauzule RODO Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu
- lauzula informacyjna ogólna Skórzec GBP
- Klauzula informacyjna szczególowa Skórzec GBP – czytelnicy
- Klauzula informacyjna szczególowa Skórzec GBP – promocja
Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu zaprasza na swoją nową stronę: http://skorzec.bibliotekimazowsza.pl/ Stronę dofinansowała Biblioteka Publiczna m. st. Warszawy – Biblioteka Główna Województwa Mazowieckiego – jej założenie i koszty obsługi informatycznej. Na stronie będą znajdowały się ogłoszenia, relacje z wydarzeń w bibliotece, informacje o książkach, a także katalog online biblioteki w Skórcu (dodatkowo katalog centralny powiatu i katalog biblioteki wojewódzkiej). Strona została opracowana w ramach projektu Polska Akademia Dostępności realizowanego przez Fundację Widzialni i Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji.
Serdecznie zapraszamy!
Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa
Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu bierze udział w Programie Wieloletnim „Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa” . Celem programu jest poprawa stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmocnienie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych, jako lokalnych ośrodków życia społecznego stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. Zatwierdzony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego budżet Priorytetu 1 – Zakup nowości wydawniczych do bibliotek publicznych w roku 2020 wynosi 26,5 mln zł i umożliwia zakup książek, multimediów, publikacji nutowych, kartograficznych oraz bieżących czasopism kulturalnych i społeczno-kulturalnych. Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu otrzymała dotację w wysokości 12 tysięcy złotych. Wkład własny Biblioteki wynosi również 12 tysięcy. Dotacja w całości będzie przeznaczona na zakup nowości wydawniczych. Trzeba pamiętać, iż rok 2020 jest rokiem św. Jana Pawła II, hetmana Stanisława Żółkiewskiego, Romana Ingardena i Leopolda Tyrmanda. Uhonorowane są też dwa wydarzenia: Bitwa Warszawska 1920 i Zaślubiny Polski z morzem w Pucku i księgozbiór biblioteki wzbogaci się również o wydania tych autorów i opracowania tematu. Kwota ma być wydana do końca listopada.
Pociąg do książek rusza.
Zapraszam do składania propozycji czytelniczych!
NARODOWE CZYTANIE
5 września 2020 roku w Skórcu odbyło się Narodowe Czytanie pod patronatem Pary Prezydenckiej. Lekturą tegorocznej edycji był dramat „Balladyna” Juliusza Słowackiego. Zaproszeni goście i mieszkańcy Gminy Skórzec odczytali całość dramatu, co zajęło 3 godziny. Piękna pogoda i znakomita interpretacja tekstu przez czytających sprawiła, że spotkanie kulturalne było bardzo przyjemne. Uczestnikom wydarzenia zostały rozdane pamiątkowe egzemplarze „Balladyny”. Mamy nadzieję, że Narodowe Czytanie będzie już tradycją w naszej gminie. Wszystkim osobom biorącym udział w Narodowym Czytaniu w Skórcu serdecznie dziękujemy!
Składamy podziękowania dla Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu Olgi Gajo i Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Skórcu Arkadiusza Dołęgi za zorganizowanie tej imprezy. Galeria zdjęć
Konkurs plastyczny „Wakacje z książką”
Konkurs „Wakacje z książką” organizowany jest przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Skórcu dla Czytelników oraz mieszkańców Gminy Skórzec – szczególnie dla dzieci i młodzieży. Temat pracy konkursowej może być wyrażony w dowolnej formie plastycznej, w dowolnej interpretacji. Prace należy składać w Gminnej Bibliotece Publicznej w Skórcu osobiście, drogą mailową (biblskor@op.pl) w formie pliku doc., jpg, skanu lub zdjęcia pracy, a także przez social media – Facebook. Proszę o zapoznanie się z regulaminem.
Serdecznie zapraszamy do zabawy i udziału w konkursie. Do wygrania nagrody książkowe i upominki.
Konkurs literacki „Miłość w czasach zarazy”
Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu ogłasza konkurs literacki pod tytułem „Miłość w czasach zarazy”. Jeśli macie spostrzeżenia, pomysły, przeżycia dotyczące miłości, relacji międzyludzkich w tym tak trudnym czasie pandemii – zapiszcie je w dowolnej formie literackiej – jako utwór poetycki lub proza, opowiadanie, esej, kartka z pamiętnika, wiersz, fraszka, itp. Konkurs „Miłość w czasach zarazy” organizowany dla Czytelników Gminnej Biblioteki Publicznej w Skórcu, Jej przyjaciół oraz mieszkańców Gminy Skórzec. Ma na celu rozwijanie umiejętności literackich, zainteresowań czytelniczych, promowanie talentów literackich. Serdecznie zapraszam do udziału! Prace należy składać w Gminnej Bibliotece Publicznej w Skórcu osobiście, drogą mailową w formie pliku doc., jpg, skanu lub zdjęcia pracy, a także przez social media – Facebook. Proszę o zapoznanie się z regulaminem
Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu w systemie mak+
MAK+ (MakPlus) – jest elektronicznym, zintegrowanym systemem bibliotecznym, stworzonym i rozwijanym przez Instytut Książki. System umożliwia tworzenie elektronicznego katalogu bibliotecznego, bazy użytkowników placówki, rejestrację wypożyczeń i udostępnień zasobów oraz prowadzenie statystyki bibliotecznej. Praca odbywa się poprzez przeglądarkę internetową. System biblioteczny MAK+ funkcjonuje obecnie w 1 855 bibliotekach (w 770 bibliotekach głównych i 1 085 filiach) co stanowi ok. 22% spośród wszystkich bibliotek publicznych w Polsce.
Kliknij na ikonkę aby dokonać rejestracji i logowania
Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu
Powstała w 1949 r. Jest samorządową instytucją kultury.
Gminna Biblioteka Publiczna w Skórcu
Powstała w 1949 r. Jest samorządową instytucją kultury.
Pracuje 1 osoba na całym etacie. Pracownik oprócz podstawowych zadań pomaga w wyszukiwaniu informacji tematycznych, sporządzaja zestawienia bibliograficzne na zamówienie, realizuje wypożyczenia międzybiblioteczne, organizuje lekcje biblioteczne. GBP jest również organizatorem życia społeczno-kulturalnego. Organizowane są imprezy czytelnicze dla dzieci i młodzieży, konkursy gminne, wieczorki z poezją.
Gminna Biblioteka Publiczna posiada (stan na 31 grudnia 2018 r.):
- księgozbiór liczący 23219 woluminów
- zbiory audiowizualne -701 kaset
- 133 dokumentów elektronicznych
- Biblioteka posiada również zbiory dotyczące Siedlec i regionu udostępniane na miejscu.
Biblioteka czynna:
- poniedziałek 8,00 – 16,00
- wtorek 11,00 – 19,00
- środa 8,00 – 16,00
- czwartek 11,00 – 19,00
- piątek 8,00 – 16,00
Wypożyczalnia posiada wolny dostęp do księgozbioru. Zbiory udostępniane na zewnątrz to: literatura piękna dla dzieci, młodzieży i dorosłych; literatura popularnonaukowa, lektury szkolne.
Kącik czytelniczy czynny jest w godzinach pracy biblioteki . Zbiory udostępniane na miejscu:
-encyklopedie ogólne i dziedzinowe
-leksykony i kompendia wiedzy
-słowniki (językowe również)
-podręczniki akademickie
-herbarze
-publikacje dotyczące Unii Europejskiej i organizacji pozarządowych
-The Nev Encyklopedia Bratanica
-czasopisma
-zbiory dotyczące regionu
Katalogi:
-alfabetyczny (kartkowy)
-tytułowy (kartkowy)
-rzeczowy według Uniwersalnej Klasyfikacji Dziesiętnej (kartkowy)
-komputerowy (system MAK+)